16 fevral, Fineko/abc.az. 2025-ci ildə Azərbaycanda hotel və mehmanxana tipli obyektlərin ümumi gəlirləri 653 mln. manat təşkil edib.
ABC.AZ xəbər verir ki, bu göstərici 2024-cü illə müqayisədə 41.1 mln. manat və ya 5.92% azdır. 2024-cü ildə sektor üzrə ümumi gəlir 694.2 mln. manat olmuşdu.
Gəlirlərin azalması əsasən nömrələrin satışından daxilolmaların azalması ilə bağlıdır. Hotellər 2024-cü il ümumilikdə 2.64 mln. şəxsə xidmət göstərdiyi halda, 2025-ci ildə bu rəqəm 2.38 mln.-a düşüb. Bunun 1.58 mln. nəfəri xarici vətəndaşlar olub.
Belə ki, nömrə satışından gəlirlər illik müqayisədə 11.17% azalaraq 454.5 mln. manatdan 403.8 mln. manata düşüb. Eyni zamanda, iaşə xidmətlərindən gəlirlər 4.33% artaraq 170.1 mln. manatdan 177.4 mln. manata yüksəlib. Müalicə-sağlamlıq xidmətlərindən gəlirlər 6.07%, digər xidmətlərdən daxilolmalar isə 3.73% artıb. Konfrans zallarının təqdim edilməsindən əldə olunan gəlir 3.75% azalıb, ekskursiya xidmətlərindən gəlirlər isə 15.78% geriləyib.

February 16, Fineko/abc.az. In 2025, overall earnings of hotels and hotel-type facilities in Azerbaijan amounted to 653 million manats.
ABC.AZ informs that compared with 2024, this figure declined by 41.1 million manats, or 5.92%. In 2024, total earnings of the sector were 694.2 million manats.
The decrease in revenue is mainly linked with a drop in eranings from the sale of rooms. In 2024, hotels served a total of 2.64 million people, but in 2025 this figure dropped to 2.38 million, including 1.58 million foreign citizens.
Thus, revenues from the sale of rooms fell by 11.17% - from 454.5 million manats to 403.8 million manats. At the same time, revenues from catering services increased by 4.33%, from 170.1 million manats to 177.4 million manats. Revenues from medical and wellness services grew by 6.07% and revenues from other services by 3.73%. Revenues from the provision of conference rooms decreased by 3.75% and from sightseeing services by 15.78%.